אות הצטיינות

מאז שנת 2015 מעניק איגוד הכלכלנים אות הצטיינות לכלכלן או כלכלנית בכירים, מובילים ומצטיינים (בכפיפות ישירה ל-CFO או למנכ"ל), אשר בעבודתו/ה באים לידי ביטוי ערכים של ניהול, מצוינות, מנהיגות ומקצועיות ללא פשרות.

וועדת השופטים מונה מנכ"לים ו- CFOsמהחברות המובילות במשק, אשר צמחו במסלול הכלכלי בחברות, וכן יועצים ומנכ"לים מעולמות הכלכלה. הוועדה בוחנת את מועמדותם של הכלכלנים אשר נענו לקול הקורא לקבלת האות, או אשר נתקבלה המלצה עליהם. הוועדה מתמקדת בהקשרים של מובילות מקצועית וניהולית.

בכך, מתווה ועדת השופטים ומאירה את קווי המתאר המשמעותיים של התפקיד "כלכלן עסקי" כמנהל/ת המעורב/ת בכל רוחב היריעה, המוביל/ה תהליכים משמעותיים ואסטרטגיים, חשיבה עסקית ארוכת טווח, יעילות תפעולית, יצירתיות, חדשנות והישגיות במחלקה הכלכלית, באגף הכספים ובחברה כולה.

לזוכה באות תוענק מלגת לימוד לקורס של התכנית לניהול ומנהיגות עסקית: הכשרת סמנכ"לי כספים CFO, של האוניברסיטה העברית ומכון מגיד בשיתוף עם פורום CFO ו- EYישראל.

זוכי שנים קודמות: 

2019:

חן ראובן, ראש אגף כספים ורכש, המכללה האקדמית אחווה

מתוך נימוקי השופטים : "חן בתפקידו כמנהל כספים שצמח מהעולם הכלכלי מייצג באופן מובהק ערכים של נחישות, חזון, הנהגה ומצוינות, חברי השופטים הופתעו ושמחו לגלות מנהל שבין כל מעלותיו בולטת בהן הנחישות והאמונה בהצלחה הגדולה, מעבר לגבולות המחלקה והארגון" בשנת 2011, החל חן את תפקידו במכללת אחווה בתפקיד A&FP  בשנותיו במכללה פעל חן ללא לאות להפוך, לשפר ולהכניס יעדים ומדידה לכל היבטי הכספים, הרכש ומערכות המידע. בתפקידו, הצליח להיות שותף משמעותי בהובלה  הארגונית תוך הטמעה של תפיסה עסקית רחבה בארגון. חן ראה בתפקידו מנוע להובלה של תהליכים עסקיים בסביבה ארגונית  ללא כוונות רווח ,משימות אשר הביאו לשיפור ביצועים משמעותי בכל היבטי הניהול של המכללה. חזונו של חן פרץ את גבולות המכללה וחדר את מעטפת הארגונים הממשלתיים והציבוריים המבקרים והמתקצבים את המכללה. חן הצליח לזהות את אתגרי המכללה והתחרות במונחים מקצועיים וליישם ולהטמיע כלים, שינויים ארגונים ומערכות לתמיכה בהצלחה, זאת תוך תשומת לב מהותית ליעילות ופיתוח ההון האנושי זאת תוך הפגנת, נחישות, יצירתיות, מקצועיות ותפיסת עולם מנהיגותית המשקפת את הבנתו העמוקה והרחבה של חן במהלכים כלכליים ועסקיים והתאמתם לצרכי הארגון. ועדת השופטים התרשמה עמוקות מכישוריו המקצועיים והבינאישיים של חן ומתרומתו לארגון נשמח לראותך מצליח באתגריך בעתיד.

2018:

דני מוסקוביץ', מנהל המחלקה הכלכלית, סאפיאנס

מתוך נימוקי השופטים: "דני מוסקוביץ ניהל במשך ארבע שנים את המחלקה הכלכלית בסאפיאנס. בתפקידו, הצליח להיות שותף משמעותי בהובלה העסקית של החברה במהלכי אסטרטגיה של מיזוגים ורכישות לצד המנכ"ל רוני על-דור וה-CFO רוני גלעדי. בחברה גלובלית צומחת בקצב מהיר נדרשו דני ומחלקתו לייצר כלים כלכליים גמישים אשר יאפשרו ניהול אופטימלי של משאבי הארגון, ניתוח מדויק של מצב החברה בכל שלבי המהלכים האסטרטגיים בחטיבות ובמוצרים השונים. דני הוביל פיתוח לשיפור יכולת תהליכי חיזוי כחלק מהתמיכה של המערך הכלכלי בפעילות העסקית וסיפק כלים לקבלת תמונת מצב מדויקת להנהלה. כמו כן, הוביל דני את תהליך דרוג האשראי של החברה מול חברות הדרוג אשר תרמו משמעותית לשיפור ביצועי החברה בעולמות שוק ההון. זאת תוך הפגנת יצירתיות, מקצועיות ותפיסת עולם עסקית המשקפת את הבנתו העמוקה והרחבה של דני במהלכים כלכליים ועסקיים והתאמתם לצרכי הארגון. מתוך המלצתו של רוני גלעדי CFO סאפינס: "דני שימש "עיניים להנהלה", שיקף באופן תהליכי ומסודר ניתוחים עסקיים, ידע להצביע על דברים שעובדים ודברים שעובדים פחות ולייעץ להנהלה המלצות לשיפור". ועדת השופטים התרשמה מכישוריו המקצועיים והבינאישיים של דני ומתרומתו לחברה ומצאה אותו ראוי לקבלת המלגה. נשמח לראותך מצליח באתגריך בעתיד.
2017: עודד סתר, מנהל מחלקת כלכלה בקרה ואסטרטגיה, קבוצת שיכון ובינוי

מתוך נימוקי השופטים: "עודד סתר מנהל מזה כשנתיים את המחלקה הכלכלית, בקרה ואסטרטגיה בקבוצת שיכון ובינוי. בתפקידו, הצליח בזמן קצר לשפר באופן משמעותי את תהליכי הבקרה והתכנון בקבוצה, למצב את המחלקה בראשותו כחלק מכלל העשייה העסקית של החברה ולהוביל תהליכי אסטרטגיה ארוכי טווח לצד טל רז CFO שיכון ובינוי. סתר הוביל שינוי אסטרטגי לאופן תפיסת החברה והצגת הארגון מול גורמי חוץ ושוק ההון, תוך הוספת מידע ועריכתו בדוחות הכספיים בעידוד ותמיכת סמנכ"ל הכספים. כמו כן הוביל עודד סתר בנייה, הטמעה ויישום של מתודת בקרה ארגונית ויצירת תשתית לדיווחים ארגוניים אחידים, לרבות בקרת פרויקטים בחו"ל. סתר יוזם ומוביל את צוותו לחשיבה חדשנית ויוצאת מן הקופסא, על מנת לייצר הישגיות והתייעלות בקבוצת שיכון ובינוי. זאת תוך הפגנת יצירתיות, מקצועיות ותפיסת עולם אסטרטגית ארוכת טווח המשקפת יותר מהכל את הבנתו העמוקה והרחבה של עודד במהלכים כלכליים ועסקיים והתאמתם לצרכי הארגון."


ועדת שופטים לשנת 2017-2018

2016:

חגי עידו, מנהל אגף כלכלה ותקציבים, מקורות

חגי מכהן כראש אגף כלכלה במקורות מאז 2012, בין נושאי אחריותו ניהול תקציב בהיקף של כ- 5   מיליארד ₪, ניהול האסטרטגיה הכלכלית של הארגון כולל היבטים רגולטוריים, הטמעת מערכות וכן כיו"ר   ועדת  הרכש של הארגון. קודם לכן ריכז עידו את תחום החינוך באגף תקציבים, משרד האוצר, תקציב של למעלה  מ- 40 מיליארד ₪. לפני כן כיהן עידו כראש ענף תעשייה ומו"פ, אגף התקציבים, משרד האוצר. בין השנים  2008-2012, כיהן עידו כחבר דירקטוריון במכון הייצוא. חגי בוגר תואר ראשון בכלכלה ובתכנית המצטיינים "אמירים" ובוגר תואר שני במנהל עסקים עם התמחות במימון וחשבונאות, שניהם מהאוני' העברית בירושלים. חגי זוכה אות כלכלן מוביל ומצטיין של איגוד הכלכלנים לשנת 2016.
 

שמואל ביינבול, גזבר קבוצת שטראוס

שמואל ביינבול משמש כגזבר הראשי של קבוצת שטראוס. במסגרת תפקידו אחראי שמואל על הקשר עם הבנקים, המוסדיים ושאר הגופים הפיננסים, עבודה עם חברות הדרוג, ניהול תזרים המזומנים של הקבוצה, אופטימיזציה של ההון החוזר, גיוסי הון והשקעות, ניהול סיכוני אשראי, מטבע, ריבית וסחורות וגם על ניהול הסיכונים הכולל של הקבוצה (ERM) לפני כן שימש כמנהל תכנון פיננסי בקבוצת שטראוס. בתפקידו הקודמים היה גם עוזר הגזבר של פריגו ישראל פרמצבטיקה ואנאליסט במחלקת המימון של חברת החשמל. לשמואל תואר ראשון בכלכלה עם התמחות במנהל עסקים מאונ' בן גוריון, תואר שני במשפטים מאונ' בר אילן והוא בוגר מסלול ההשלמה לראיית חשבון של אונ' בר אילן.

2015:


חגית אונגר, מנהלת מחלקת תקציב ובקרה, Dell EMC

חגית אונגר מנהלת את המחלקה הכלכלית ב- Dell EMC מאז 2011. במסגרת תפקידה חגית אחראית על בניית התקציב, ניהול הבקרה התקציבית של הקבוצות השונות, בחינות כלכליות חוצות ארגון, תחזיות,  וניתוחים עסקיים. בשנים 2002 – 2011 חגית שימשה כמנהלת וככלכלנית בכירה בקבוצת שטראוס במגוון  תפקידים. לחגית תואר ראשון בכלכלה ותואר שני במנהל עסקים, שניהם מאוניברסיטת חיפה.
ועדת שופטים לשנת 2015

חברי ועדת השופטים לשנת 2019:


   איתמר בן מאיר, מנכ"ל נתיבי איילון
 מנכ"ל נתיבי איילון מזה כשנתיים, נשוי ואב לשלושה. בעל תואר ראשון ושני כרואה חשבון וכלכלן, מרצה באוניברסיטה העברית מזה 14 שנה במסגרת החוג למנהל עסקים. בתפקידו הקודם היה המשנה למנכ"ל בחברת מוריה הירושלמית כ-6 שנים. רו"ח איתמר בן מאיר, בעל תואר ראשון בכלכלה וחשבונאות מהאוניברסיטה העברית (בהצטיינות) ובעל תואר שני בחשבונאות מאוניברסיטת בר אילן (בהצטיינות). התחיל את דרכו המקצועית במשרד רו"ח PWC – קסלמן וקסלמן. שימש במגוון תפקידי ניהול כספים בגופים שונים ושימש כמשנה למנכ"ל ו-CFO של חברת "מוריה-חברה לפיתוח ירושלים" – העוסקת בפיתוח תשתיות, נמנית על החברות העירוניות המובילות במשק הישראלי ונמצאת בצמרת חברות התשתית הגדולות בישראל על פי דירוג  D&B. בנוסף, משמש בן מאיר כמרצה באוניברסיטה העברית בירושלים בקורסים בניתוח דוחות כספיים וחשבונאות פיננסית במסגרת החוג למנהל עסקים וכן בתכנית Executive- MBA היוקרתית של האוניברסיטה  העברית.

נילי סר ראובן, VP finance & accounting, סייבר ארק
לסר-ראובן מעל 20 שנות ניסיון בתפקידי ניהול כספים בחברות היי-טק גלובליות. משנת 2015 מכהנת כ-VP finance & accounting סייבר ארק ואחראית על הדוחות הכספיים והמחלקה הכלכלית. בשנים 1999-2015 כיהנה כסמנכ"לית כספים בנייס והייתה אחראית על תכנון האסטרטגיה הרב שנתית, תקציב, ובקרה כלכלית של החטיבה האזרחית הגלובלית, שמחזורה כ-600 מיליון דולר וכאלפיים עובדים. בשנים 1999-2008 שימשה כמנהלת כספים בכירה בחברת התוכנה הגלובלית BMC, מילאה תפקידי כספים ואחריות על הטמעת מערכות, וכן עבדה במטה  בארה"ב כ-7 שנים. ב-96-99 הייתה אחראית על מימון, גזברות, מיסים ותקציב במימד החדיש. ב-92-96 שימשה כמבקרת ב-KPMG. רו"ח סר-ראובן בעלת תואר שני במנהל עסקים ותואר ראשון בכלכלה וחשבונאות, שניהם מאונ' ת"א. יו"ר ועדת תקציב ובקרה באיגוד הכלכלנים.

סיגל רגב-רוזנברג, מנכ"לית קופת חולים מאוחדת
גב' סיגל רגב-רוזנברג היא האישה הראשונה שמכהנת כמנכ"לית קופת חולים בישראל. לרגב-רוזנברג ניסיון של למעלה מ-20 שנה בניהול בארגוני בריאות, עם התמקדות באסטרטגיה ארגונית, אסטרטגיה דיגיטלית והובלת שינויים דיגיטליים, עיצוב תהליכים ושיטות להטמעת חדשנות. היא החלה כמנהלת כספים במחוז דרום, בקופת חולים כללית, קופת החולים הגדולה ביותר בישראל. בהמשך עברה להובלת פרויקטים מורכבים בתחום ה-IT וה-BI. פרויקט ה-BI שהובילה זכה בפרסים בינלאומיים והביא לשיפור משמעותי בכל מדדי הביצוע. בתפקידה הקודם כסמנכ"לית כספים במאוחדת הייתה אחראית על תקציב הקופה שעמד על 1.9 מיליארד ₪. כמו כן, הובילה הסכם ייצוב וייצבה את הקופה מגירעון של מאות מיליוני ₪ ליציבות כספית. בתפקידה האחרון לפני מינויה למנכ"לית מאוחדת, הובילה את היחידה לחדשנות, תכנון אסטרטגי ומחקר בקופת חולים כללית, שם יזמה וניהלה פרויקטים חדשניים, ניהלה תכנון אסטרטגי של תשתיות שירות עתידיות ויצרה תוכנית יזמות פנימית. גב' רגב-רוזנברג בעלת תואר ראשון בכלכלה, מתמטיקה ומדעי המחשב ותואר שני במדעי החברה וכלכלה מאוניברסיטת בן-גוריון.עודד סתר, סמנכ״ל מימון, השקעות ופיתוח עסקי, הכשרת הישוב
סתר מכהן החל משנת 2019 כסמנכ״ל מימון, השקעות ופיתוח עסקי בחברת הכשרת הישוב לישראל, העוסקת בייזום וניהול נדל״ן מניב, ייזום למגורים והתחדשות עירונית בעיקר בישראל ובפולין. במשך כשבע שנים כיהן בקבוצת שיכון ובינוי, כסמנכ״ל אסטרטגיה כלכלה ובקרה, לפני כן כמנהל המחלקה הכלכלית, ולפני כן שימש כיועץ מקצועי ליו"ר דירקטוריון שיכון ובינוי. לפני תפקידיו בשיכון ובינוי שימש כמנהל פיתוח עסקי בקבוצת אריסון השקעות, וטרם לכך כיועץ בכיר במחלקה הכלכלית ב-KPMG. סתר הינו רו"ח מוסמך, בעל תואר ראשון בחשבונאות ותואר ראשון בתקשורת ועיתונאות מהאונ' העברית וכן תואר שני במשפטים מאונ' בר-אילן. שימש כמרצה לחשבונאות בביה"ס למנע"ס בקריה האקדמית אונו. זוכה אות כלכלן מצטיין לשנת 2017.
קרן אצלאן, מנכ"לית סופרבוס
אצלאן מונתה במרץ 2019 למנכ"לית חברת סופרבוס, חברת תחבורה ציבורית אשר הוקמה בשנת 2000, לפני כן כהנה כסמנכ"לית הכספים של חברת רכבת ישראל, במשך כ-7 שנים. הובילה את הנפקת האג"ח הציבורית הראשונה של החברה והפיכתה לתאגיד מדווח. בין השאר הובילה את  התכנית האסטרטגית לקיימות של הרכבת ואת תחום הטכנולוגיות חדישות ברכבת באמצעות שיתוף פעולה עם יזמים פרטיים. לפני כן כיהנה כסמנכ"לית הכספים ב"תדיראן הולדינגס". בין השנים  1999-2009 עבדה קרן אצלאן בחברת קניאל בתפקידים שונים, תחילה כסמנכ"לית כספים ולאחר מכן משנת 2005 מונתה למנכ"לית החברה. אצלאן מכהנת כדירקטורית חיצונית בבנק מסד מקבוצת הבנק הבינלאומי, בחברת "חנן מור" וכן בחברת " אוריין" לקרן אצלאן תואר ראשון בכלכלה וניהול וכן תואר שני בכלכלה, שניהם מאונ' ת"א. אצלאן בוגרת קורס בכירים במגזר הציבורי, Harvard University. לקרן אצלאן הוענק אות הוקרה של פורום CFO על מצוינותה המקצועית לשנת 2015.
רונן שפר – סמנכ"ל כספים, אוניברסיטת בר אילן
רונן שפר, עו"ד, רו"ח ומגשר בהכשרתו, בעל ניסיון רב בתפקידי ניהול מגוונים בתחום הכספים, לרבות פיתוח עסקי וליווי עסקאות בגופים מהגדולים במשק. תפקידיו כללו את מגוון המגזרים במשק, מתפקידי ניהול בחברות ציבוריות ונסחרות, גופים ציבוריים, ניהול מיזמים עצמאיים ופירמת ייעוץ בינלאומית. בעברו כיהן רונן כשותף המימון בפירמת BDO זיו האפט ועוד קודם שימש כעורך דין מסחרי. בשנים 2009-2016 כיהן כסמנכ"ל הכספים של קבוצת קרסו מוטורס, מהחברות המובילות את תחום הרכב בישראל, והוביל את הנפקתה המוצלחת בשנת 2011. במשך כשנתיים כיהן במקביל גם כסמנכ"ל הכספים של קרסו נדל"ן. בשנת 2016 עבר לכהן כסמנכ"ל הכספים של ארקיע, קבוצת התעופה והתיירות מהגדולות בישראל, ולאחר כשנה פרש מהתפקיד במטרה לקדם מיזמי טכנולוגיה וחדשנות כיזם עצמאי. החל משנת 2018 שב לכיסא סמנכ"ל הכספים, הפעם במגזר השלישי, כסמנכ"ל הכספים של אוניברסיטת בר-אילן. במסגרת תפקידיו כסמנכ"ל כספים, רונן היה אחראי על הדיווח הכספי, המימון, התקציב והבקרה, הפיתוח העסקי וההשקעות, הקשר עם שוק ההון ובעלי המניות, הפעילות מול הדירקטוריון (כולל חברות בדירקטוריונים), ניהול הסיכונים, הקשר עם הרגולטורים השונים, פעילות הרכש והשכר.
רן ורד, CFO סרגון
רן ורד מכהן כסמנכ"ל הכספים של סרגון החל מפברואר 2019. בשנים 2016-2018 כיהן כסמנכ"ל כספים בחברת רדקום, שם גם ניהל את כל פונקציות המטה (משאבי אנוש, תפעול, רכש, IT והמחלקה המשפטית). בשנת 2017, הוביל הנפקת מניות משנית בנאסד"ק. בשנים 2005-2016 כיהן בחברת אמדוקס במספר תפקידים, בתפקידו האחרון שימש כמנהל הכספים של חטיבת אירופה, מזה"ת ואפריקה. במסגרת תפקידו, היה מעורב בתהליכי רכישה והטמעה של חברות. החל את דרכו כמבקר ב-KPMG סומך-חייקין. בעל BA בחשבונאות ומנע"ס – המכללה למנהל, ו-MBA במנהל עסקים-מימון – אוניברסיטת ת"א.


 שמואל ביינבול, מנהל כספים, מחלבות קבוצת שטראוס
שמואל ביינבול מכהן כמנהל הכספים של חטיבת המחלבות של שטראוס. במסגרת תפקידו אחראי שמואל על הניהול הפיננסי של החטיבה בין היתר בכל הקשור להתייעלות, תמחור ואופטימיזציה של התהליכים העסקיים, שותף בהובלת תהליכיי אסטרטגיה ופיתוח עסקי וכן מוביל את תהליכי ניהול הסיכונים והעבודה עם הרגולטורים השונים. בתפקידו הקודם שימש כגזבר הראשי של קבוצת שטראוס כולל אחריות על הקשר עם הבנקים, המוסדיים ושאר הגופים הפיננסים, עבודה עם חברות הדרוג,  ניהול תזרים המזומנים של הקבוצה, אופטימיזציה של ההון החוזר, גיוסי הון והשקעות, ניהול סיכוני אשראי, מטבע, ריבית וסחורות וגם על ניהול הסיכונים הכולל של הקבוצה (ERM). בתפקידו הקודמים היה גם עוזר הגזבר של פריגו ישראל פרמצבטיקה ואנאליסט במחלקת המימון של חברת החשמל. לשמואל תואר ראשון בכלכלה עם התמחות במנהל עסקים מאוניברסיטת בן גוריון, תואר שני במשפטים מאוניברסיטת בר אילן והוא בוגר מסלול ההשלמה לראיית חשבון של אוניברסיטת בר אילן.

ד"ר תומר ברקוביץ', שותף וסמנכ"ל כספים קרן אמון
ד"ר תומר ברקוביץ מכהן כשותף וסמנכ"ל כספים של קרן אמון, המתמחה בהשקעות בתחום הרפואה והבריאות הדיגיטלית, ומנהלת הון של כמיליארד דולר. לפני הצטרפותו לקרן אמון, כיהן ד"ר ברקוביץ כסמנכ"ל הכספים והתפעול של חברת הביופארמה אלקוברה (NASDAQ: ADHD) החל משנת 2014 ועד 2018, שם הוביל גיוסי הון מקרנות ביוטק אמריקאיות מובילות. לפני שהצטרף לאלקוברה, ד"ר ברקוביץ כיהן כדירקטור מנהל בבנק ההשקעות ג'י פי מורגן בניו יורק והוביל עסקאות גיוס הון ומיזוגים ורכישות בשוק האמריקאי. משנת 2008 עד 2014, במסגרת תפקידיו בג'י פי מורגן, ד"ר ברקוביץ ייעץ לחברי הנהלה ודריטוריון בחברות אמריקאיות, כולל חברות S&P 500 בתחום הטכנולוגיה, הפארמה והמיכשור הרפואי. לפני הצטרפותו לג'י פי מורגן, ד"ר ברקוביץ כיהן במספר תפקידים בבנק ההשקעות סיטיגרופ בניו יורק, אגף התקציבים במשרד הבטחון והיועץ הכספי לרמטכ"ל. ד"ר ברקוביץ כיהן כמרצה אורח במספר אוניברסיטאות בארץ ובעולם, כולל אוניברסיטת קולומביה בניו יורק ואוניברסיטת תל אביב ופירסם מספר מאמרים בתחום מימון חברות בכתבי עת מובילים. ד"ר ברקוביץ הנו בעל תואר ראשון בכלכלה וניהול ותואר שני במנהל עסקים (שניהם בהצטיינות) מאוניבסיטת תל אביב, ודוקטורט במימון (בהצטיינות) מבית הספר למנהל עסקים של אוניברסיטת קולומביה בניו יורק.