"הכלכלה השיתופית צפויה לשנות את חיינו"

%d7%a7%d7%95%d7%91%d7%99-%d7%a4%d7%9c%d7%a8

קובי פלר/ צילום: יח"צ

קובי פלר, מנהל השקעות של UBS Wealth Management, יציג במפגש איגוד הכלכלנים סקירה של השינויים הדרמטיים העוברים על הכלכלה העולמית

בת-חן בן עמי סונין

 

המפגש החצי שנתי של איגוד הכלכלנים יתקיים ב-30 בנובמבר תחת הכותרת: "קביעת מדיניות – כלכלה וכסף 2016". בכירי הכלכלנים בישראל יציגו בכנס תחזיות ותובנות כלכליות בהיבטים שונים. קובי פלר, מנהל השקעות של UBS Wealth Management, יציג תחזית כלכלית שעיקרה – השתלטות הכלכלה השיתופית על הכלכלה העולמית המשתנה לנגד עינינו.

פלר סבור כי הצרכנים ממנפים את כוחם הקולקטיבי באמצעות טכנולוגיות מתקדמות, המתפתחות בצעדי ענק בשנים האחרונות, וכך משבשים כל ענף כמעט בכלכלה המסורתית.

לדבריו, עלות הכסף הנמוכה כמו גם הרעב לתשואה והתחרות הגוברת בענפים רבים, הובילו להשקעות עתק בחברות טכנולוגיה ובטכנולוגיות חדשות ומלהיבות. רובן הן בעלות בסיס דומה – חיבור און ליין חכם, אינטואיטיבי וממשק נוח לטובת הצרכן הסופי. כך נולדה הכלכלה השיתופית (SHARING ECONOMY), הצפויה לשנות את חיינו בהווה ובעתיד.

פרמת רו"ח PWC מעריכה כי גודלה של הכלכלה השיתופית יעמוד בשנת 2025 על 335 מיליארד דולר, סכום המהווה אמנם רק כ-0.5% מהתוצר העולמי הנוכחי, אך מגלם צמיחה ממוצעת של מעל 25%. הכלכלה השיתופית תשפיע כמעט על כל חברה וסקטור. כך לדוגמה, תחום התחבורה לבדו מוערך על ידי UBS בכ-139 מיליארד.

לתוצרי הלוואי המעודדים של הכלכלה השיתופית יהיה לדברי פלר אפקט חברתי וסביבתי כגון: הפחתת פערים חברתיים, שיפור תשתיות, ניצול טוב יותר של משאבי טבע ועוד. כדוגמה הוא מביא את עולם התחבורה, אחד הענפים המתפתחים ביותר כיום, המאופיין בצפיפות בכבישים ותרומה לזיהום האוויר. האם הכלכלה השיתופית יכולה לפתור את הבעיות הללו? כיצד משתלבות החברות הישראליות בתחום? מי היא החברה הישראלית שמנסה לפתור את בעיית התובלה בארה"ב? ואילו הזדמנויות יש בכלכלה השיתופית? את התשובות לשאלות אלו יציג פלר במפגש הקרוב.

עוד יקחו חלק וירצו במפגש: ד"ר אדם רויטר, מנכ"ל חיסונים פיננסיים, אורי טוויג, ראש אגף חברות גדולות בבנק דיסקונט, אלברטו מרנפלד, סמנכ"ל בכיר אורקל ישראל, אלכס ז'בז'נסקי הכלכלן הראשי של דש, חיים ישראל, מנהל המחקר מריל לינץ',יוסי זינגר, אסף צימרמן, מנהל כספים כ.א.ל, אמיר שאול, גזבר אינטל EMEA, ירדן פלד, מנהל אגף שיווק ודיגיטל מנורה מבטחים פנסיה, וטל ברנר CFO Gett.