"הכלכלן כמנתח נתונים, יכול לשפר את התוצאות הכספיות"

ראיון עם איציק שטיירמן, מנהל המחלקה הכלכלית בקבוצת אדמה 

ליאור בלצר


כיצד מתנהלת המחלקה הכלכלית של חברת אדמה

4556"המחלקה הכלכלית באדמה כוללת 3 כלכלנים ותורמת לחברות בקבוצה במספר תחומים, ביניהם ניתוח תוצאות החברה, עדכון עלויות מוצרי החברה ובחינת כדאיות עסקה, בחינת השקעות ברכוש קבוע, הכנת תכנית עבודה/חמש שנים. לחברת אדמה חברות בנות ברחבי העולם ולעיתים אנו בוחנים את פעילותן, ומסייעים לחברות הפועלות בשווקים תחרותיים במתן עלויות מוצרים של החברה, ואף מקבלים פניות רבות בתחום זה.

המחלקה מתחזקת מערכת בה מופיעה רווחיות החברה בשווקים השונים, ומסייעת רבות לפעילות החברה. אנו לא קובעים בסופו של דבר, אבל כן מסייעים ונותנים את העצה מנקודת מבט שלנו לכדאיות הכלכלית בעסקה מסוימת, וזו עיקר פעילות המחלקה שלנו. בנוסף, לאחר שהחברה נרכשה על ידי כמצ'יינה, היינו עסוקים בשנה האחרונה בבניית מודל לשווי החברות הסיניות, אותן החברה אמורה לרכוש". 
 
 

שתף אותנו בתהליך ההתמודדות מול אתגרים פיננסיים

 
"אדמה היא חברה בעלת מחזור מכירות של מעל 3.2 מיליארד דולר, ופועלת בשווקים רבים, כאשר בשנה האחרונה מתמודדת עם אתגרי סביבה עסקית בה מתקיימות התחזקות הדולר למול המטבעות השונים, וירידה של מחירי הסחורות החקלאיות להם משמשים מוצרי החברה כביטוח. החברה, בהובלת מחלקת הגזברות, מבצעת הגנות לחשיפות מעין אלו אך אין הגנות כנגד פגיעה של כל המטבעות".
 


מה הן עצותיך לכלכלן הפועל בחברה תעשייתית מסחרית

 
"מאוד חשוב להכיר היטב את הפעילות העסקית של הארגון, להפנים את הסביבה בה מתקיים, שאחרת הכלכלן לא יוכל להתמודד עם מי שיעמוד מולו בסיטואציות כלכליות עסקיות. הערך המוסף של הכלכלן, הוא בראיית תמונה כוללת, היכולת לנתח והאפשרות לראות היכן משפרים תוצאות. לשם כך, יש להכיר היטב את החומר. בעת ביצוע ניתוח, יש לחשוב היכן ניתן לשפר ומה יביא את התוצאה הרצויה, זה חשוב מאוד עבור הכלכלן. כמו כן, לא להסס לעמוד על שלך, ולדעת להעביר את המסר. לא תמיד רואים את התמונה ואתה מסייע להם לראות את התמונה הגדולה – עמוד על שלך".
 


ספר על מהלכי התייעלות בחברה

 
"החברה בוחנת כל הזמן אפשרויות להתייעלות במתקני היצור שלה. 'אדמה' הינה חברה גנרית אשר מחויבת להיות יעילה. כבר היום נעשה שימוש בגז טבעי במתקני היצור של החברה באגן ומכתשים, מה שיוזיל את עלויות האנרגיה של החברה בצורה משמעותית".
 


הפרויקט שהותיר את חותמו על העשייה שלך כיום

 
"הפרויקט המרכזי שהייתי שותף בו זו בניית מערכת רווחיות למוצר/שוק – מערכת שלא הייתה קיימת טרם הגעתי לחברה. המחלקה הכלכלית ואני בראשה, אנו כצוות אחראים עליה. המערכת נותנת שירות נרחב, מסונכרן ודינמי, עבור מספר רב של משתמשים ברחבי העולם, היכולים לראות את אותה פונקציה או קבוצת נתונים באותו הזמן. ברמת מוצר שוק, המערכת מראה את רווחיות החברה מקצה לקצה ואינה כוללת נתונים שאינם רלבנטיים". 
 


מפגש האיגוד בנושא 'הדוחות הכספיים ככלי לעבודת המחלקה הכלכלית' בהובלתך, יתקיים ב-8.7. מה הם הכלים העיקריים אותם יקבלו המשתתפים במפגש האיגוד?

 
"אנו נשתף בתרומת המחלקה הכלכלית של אדמה להכנת הדוחות הכספיים, החל בניתוח רווחיות החברה (מכירות ורווח גולמי), וכלה בבחינת הצורך בביצוע התאמה לנכסים מאזניים כגון מלאי, רכוש קבוע ורכוש בלתי מוחשי".
 


מהו הפרויקט הגדול הבא של החברה

 
"שילוב החברות הסיניות בקבוצה. כאמור, החברה הינה בבעלות סינית ואושר הסכם לרכישת חברות בסין על ידי אדמה. המימון לרכישת החברות היה אמור להגיע מהנפקת מניות החברה בארה"ב, שלא יצאה לפועל. כאשר העסקה תצא לפועל, נשלב אותן תחת קבוצת אדמה. הפרויקט הינו גדול במימדיו, נדרש יהיה למזג תחת הקבוצה מספר חברות שהן יצרניות בסין, וזה יהיה תהליך לא פשוט".
 


עם מי היית יושב לביזנס לאנץ'?

 
"האנשים עמם הייתי שמח להיפגש ולצערי אינם איתנו, הם אלי הורוביץ ודב לאוטמן. שניהם הותירו בי את התחושה כי היה חשוב להם המשאב האנושי, מעבר לפיתוח החברות אותן הובילו".