"הכלכלנים צופים את העתיד, עוסקים בתכנון ומלווים פרויקטים"

ראיון עם נילי סר ראובן, סמנכ"לית כספים של החטיבה האזרחית נייס מערכות 

ליאור בלצר

בסוף אפריל יתקיים מפגש "כלכלנים מובילים אסטרטגיה" בו את מובילה שולחן עגול בנושא בניית הקריירה של כלכלן.
עם איזו תובנה היית רוצה שיצאו המשתתפים בסוף היום?

4d5b36_eedaceffe8674b51a4b0df3412470479"התובנה המרכזית היא חשיבות תפקיד הכלכלן. הוא מרכזי בכל חברה, בעיקר בהענקת התמיכה הנכונה לצמיחתה כשותף עסקי. התפקיד דורש ראייה מערכתית רחבה, חשיבה אסטרטגית והבנה בפרטים. הכלכלנים עוסקים בתכנון, לכן הם שותפים מרכזיים להנהלת החברה והחלטותיה".


ספרי על דרכך המקצועית

"בסיום התואר התמחיתי בפירמת רואי החשבון KPMG, אך למרות התואר המשולב בחשבונאות וכלכלה, תמיד העדפתי יותר את התחום הכלכלי, מכיוון שלדעתי, בניגוד לרואי חשבון המתעדים היסטוריה, הכלכלנים צופים את העתיד ועוסקים בתכנון, וכן מלווים את העסק בפרויקטים או מודלים כלכליים שונים. כעבור ארבע שנים, פנו אליי מחברת המימד החדיש. תפקידי שם היה להתמקד בתחום תכנון ובקרה (FP&A) כמו כן עסקתי בתחומים כמו ניהול המיסים, השקעות החברה, אופציות לעובדים ועוד.
"לאחר כשש שנים, נשלחתי במסגרת רילוקיישן למטה החברה ביוסטון טקסס, שם גרנו במשך שבע שנים בהן נחשפתי לסטנדרטים וכלי העבודה של חברות גלובליות בסדרי גודל של מיליארדי דולרים המכונות Corporate America. התקופה היוותה עבורי מעין 'בית ספר' מעולה ללימוד תהליכי עבודה, ניהול פרויקטים גלובליים, וסטנדרטים של תכנון ובקרה.
"כשחזרתי לישראל לפני כחמש שנים, חיפשתי חברה בה אוכל ליישם את הסטנדרטים הבינלאומיים המתקדמים שהורגלתי בהם, ובחרתי לעבוד בנייס מערכות. התחלתי במטה, כאחראית ניהול תהליך תקציב החברה ותהליכים רוחביים חוצי-ארגון ומשם הגעתי לניהול הכספים של החטיבה האזרחית, שהינה החטיבה הגדולה בחברה".


תני דוגמה לפרויקט שהשאיר את חותמו על העשייה שלך כיום

"במטה BMC בארצות הברית, הייתי אחראית על הטמעת מערכת רוחבית בארגון כולו בשם balanced scorecard שבה מציגים מדדי מפתח (Key Performance Indicators – KPI), אשר שימשה את ההנהלה בתהליכי קבלת החלטות אסטרטגיות ובדיווחים הרבעוניים.
"ניהול הפרויקט כלל תכנון, יישום, אוטומציה, הטמעה והובלת שינוי בתהליכי עבודה. בשלב התכנון ובליווי חברת מקינזי כיועצים, ניתחנו את צרכי כלל המחלקות ומצאנו את המכנה המשותף. התוצאה הסופית הובילה לשינוי משמעותי בשיטות העבודה ובמדדים המרכזיים לפיהם נבחן העסק".


כמי שהיא מנהלת באחת החברות החדשניות בעולם לפי מגזין Fast Company, מה האתגר הגדול שלך?

"חברת נייס היא הספקית המובילה בעולם של פתרונות תוכנה, המאפשרים לארגונים לשפר את חווית הלקוח, לאבטח נכסים ואנשים, ולהילחם בפשיעה פיננסית. הפתרונות של נייס מעצימים ארגונים לנתח ולהחיל בזמן אמת, תובנות מבסיסי נתונים גדולים המגיעים ממקורות שונים. פתרונות נייס משמשים מעל עשרים וחמישה אלף ארגונים, מהם יותר משמונים מתוך 100 החברות ברשימת Fortune 100.
"בתור האחראית על התכנון האסטרטגי לטווח ארוך והתכנון התקציבי לטווח הקצר של החטיבה, יש לי שני אתגרים עיקריים להתמודד עמם: איזון בין תכנון אסטרטגי לטווח ארוך לבין השינויים התכופים בסביבה דינאמית, השני הוא האיזון בין שמירה על עמידה במסגרת התקציבית ובנוהלי החברה לבין תמיכה בצמיחת העסק".


מהו תהליך ארגון המשאבים הפיננסים עבור פרויקטים של פיתוח בשוק הבינלאומי?

"התהליך מתחיל בתכנון אסטרטגי רב שנתי בו קובעים תכניות לכל קו מוצרים. במהלכו מתבצעים ניתוחי שוק, בוחנים את פעילות המתחרים למול תכניות הפיתוח הפנימיות. לחטיבה האזרחית קווי מוצרים רבים, המתחלקים ל3 קטגוריות: מוצרים בשלים שבהם יש השקעה רבה בתחזוקה, מוצרי צמיחה ומוצרים חדשים. לכל קטגוריה יש תהליך תכנון שונה.
"בשלב הבא בתהליך התכנון מוגדרים יעדים תקציביים לשנה הקרובה שהחטיבה מקבלת מהמטה, הכוללים יעדי צמיחה ורווחיות ברמת החטיבה מהם נגזר תקציב הוצאות הפיתוח הכולל לשנה הקרובה. לבסוף בונים תכניות עסקיות מפורטות של הפיתוח לשנה הקרובה, בהן מקצים משאבים פיננסיים בעזרת תיעדוף התכניות והתאמתן למסגרת התקציב השנתי".


מה הם האתגרים הבאים של החברה, בסביבה דינמית ותחרותית?

"נייס היא חברת היי-טק גלובלית ומובילה בתחומה, העוסקת בדברים הכי חשובים לאנשים: בטיחותם וביטחונם, כלכלתם האישית, ובשיפור חווית המשתמש עם ארגוני השירות הגדולים בעולם. כחברת B2B האתגר הגדול של נייס הוא לעזור לארגונים לתת פתרונות מתקדמים ללקוחותיהם בכל מגע איתם. בסביבת עבודה דינאמית ובתחרות גדולה, קצב הפיתוח והחדשנות הוא קריטי, בפרט כשהצרכנים מצוידים בהמון מידע עם כמעט אין סוף אפשרויות למתן מענה לצרכיהם. כחברה מובילה נייס משקיעה משאבים רבים בחדשנות. בעלי העניין, לקוחותינו וגם האנאליסטים מצפים ומתרשמים מיכולותינו כחברה מחדשת ומתחדשת כל הזמן".


מה הם שלושת הדברים החשובים ביותר שכל כלכלן צריך לזכור?

"אנו כאן כדי לשרת את הארגון ולתמוך בצמיחתו בתור שותף עסקי. עלינו לתת תובנות מתוך הנתונים, לכן איסוף ודיוק בנתונים הם מאוד חשובים, אך עוד יותר חשוב לתת את התובנות המושכלות והמלצות יעילות מתוך אותם נתונים – להיות פרו אקטיביים בשטח. יש ליישם ראייה מערכתית רחבה, חשיבה אסטרטגית לטווח ארוך, תוך הבנה בביזנס ובפרטים".


מה התחביבים שלך?

"מקפידה להתעמל בכל יום, בעיקר ריצה ופילטיס. הריצה היא תחביב חדש יחסית עבורי ומבחינתי זו הוכחה כי כל דבר אפשרי אם רק תאמין בו. לפני שנה לא הייתי מסוגלת לרוץ אפילו קילומטר ותוך מספר חודשים השתתפתי במרוץ של עשרה ק"מ. הריצה מעניקה לי אנרגיה חיובית ומשחררת לחצים".


עם מי היית יושבת לביזנס לאנצ'?

"הייתי שמחה לפגוש את שריל סנדברג, סמנכ"לית התפעול של פייסבוק, שהיא מודל לחיקוי למעמד האישה בסקטור הטכנולוגי. נהניתי מאוד מספרה 'לפרוץ קדימה' בו תיארה בהומור, בכנות ובחן את דרכה המקצועית.
"לשמחתי, בישראל הצליחו הנשים לפרוץ את תקרת הזכוכית בתחום הפיננסי ונמצאות בתפקידים מובילים במשק, כאשר בתחום הטכנולוגי הדרך עוד ארוכה ומרבית חברי ההנהלה הם גברים עם ייצוג נשי זעום. אני גאה בבתי אשר מסיימת השנה תיכון, והרחיבה את לימודיה במתמטיקה, מחשבים ופיזיקה, אשר עדיין נחשבים לגבריים".