"הכלכלנים תורמים לביזנס"

ראיון עם ענת קליין וינטר, מנהלת כספים בחטיבת האנטרפרייז של HP 

בת חן בן עמי סונין


1212HP היא חברת ענק גלובלית הנחשבת לאחת המובילות בעולם בתחום ה-IT עם מחזור שנתי של למעלה מ-110 מיליארד דולר. החברה עוסקת במכירת חומרה ותוכנה ומספקת שירותים מגוונים בתחום ה-IT. לחברה ארבע חטיבות:
חטיבת מחשוב אישי הדפסה והדמיה, חטיבת תוכנה, חטיבת מיקור חוץ ופרוייקטים וחטיבת האנטרפרייז המשווקת חומרה,תוכנה, שירותים ופרויקטים לתשתית הארגונית של הלקוח. לחברה כ- 300 אלף עובדים ברחבי העולם מתוכם כ-6,000 בישראל.
לרו"ח ענת קליין וינטר(44), מנהלת כספים בחטיבת האנטרפרייז של HP, תואר שני במנהל עסקים וכ-22 שנות ניסיון בתחום מתוכם 19 שנים ב-HP. בראיון היא מספרת על האתגרים בתפקידה ומנדבת טיפים מקצועיים.


ספרי על המחלקה הכלכלית בה את פועלת

במסגרת תפקידי כמנהלת כספים של חטיבת האנטרפרייז אני אחראית על צוות עובדים התומך בתשע מדינות במזרח התיכון ואפריקה ,ומדווחת למנהלת הכספים האזורית. המשימה של המחלקה הכלכלית היא לספק לחטיבה העסקית ליווי פיננסי בכל הפרמטרים בהם היא נמדדת, משורת הטופ ליין שלה עד לרווח התפעולי. התפקיד כולל תחזיות עסקיות, תקציב מול ביצוע, ליווי תוכניות עסקיות ואסטרטגיה, ליווי פרויקטים ועיסקאות, תוכניות התייעלות, ניתוחי כדאיות ועוד.
HP הקימה לפני מספר שנים כמה מרכזי התמחות במדינות שונות באירופה ואנו נתמכים על ידם, כאשר המרכז העיקרי התומך בנו נמצא בפולין. זהו מרכז גדול המעסיק כלכלנים בכל מיני רמות, במטרה לייצר מומחיות וסטנדרטיזציה בתהליכים. המרכז נותן לנו שירותים כלכליים שונים כמו הפקת דוחות מתוחכמים, מענה לדווחים נדרשים, שרותים הנוגעים לסגירות חודש ורבעון,נתוחים ואנליזות ומאפשר לכלכלנים הפועלים במדינות השונות להתפנות מהטיפול בנושאים אלה ולהתמקד בלווי מנהל החטיבה והעובדים בה.


מהם האתגרים המשמעותיים של המחלקה הכלכלית?

האתגר המרכזי שלנו הוא להביא ערך עסקי לחטיבה על-ידי מציאת האיזון הנכון בין הצורך לשמור על הכללים והחוקים, להציב גבולות ובכך להגן על אנשי העסקים שבהם אנחנו תומכים, לבין הצורך לפעול מחוץ לקופסה ולתרום בחדשנות ויצירתיות. זהו קו מאד עדין. אני סבורה שכיום אנו נדרשים לזה הרבה יותר מבעבר כיוון שהתחרות גדולה, יש דמיון רב בין המתחרים בשוק ואנחנו צריכים לבדל עצמנו באמצעות מתן שירותים ייחודיים ומכירה של פתרונות יצירתיים וחדשניים. הקושי הוא לזהות בזמן את הטרנדים. התחרות דורשת חשיבה עסקית יצירתית ואסור לנו לבלום אותה אלא עלינו לסייע ולעודד. כל זה כמובן במסגרת הכללים והחוקים בהם אנו פועלים.
אתגר נוסף בו אנו מתמודדים הוא ממשקי עבודה הרבים מולם אנו פועלים. אנו פועלים מול החטיבה העסקית במדינה, המטה העסקי/ פיננסי האזורי, מרכזי ההתמחות, מחלקות הכספים השונות במדינה (כגון החשבות והנהלת החשבונות),מחלקות תומכות נוספות כגון אופרציה, משאבי אנוש, רכש, משפטית ועוד. הממשקים הרבים דורשים הבנה מערכתית רחבה והתמודדות מול אינטרסים שונים. זה דורש מאיתנו להתנהל בצורה פוליטית חכמה.
אנחנו מסייעים ומייעצים למנהל החטיבה העסקית כיצד להשיג את היעדים העסקיים/ פיננסיים של החטיבה תוך שמירה על הכללים והחוקים בארגון. אני רואה את הכלכלן כיד ימינו של מנהל החטיבה ושל אנשי הביזנס. “Trusted Partners”. הכלכלן מתרגם את המידע העסקי למונחים פיננסיים ולפרמטרים שבהם החברה נמדדת והייחודיות הזו תורמת לחטיבה,לכן עליו להיות חלק ממקבלי ההחלטות בחטיבה.


איך את רואה את תפקיד הכלכלן באגף הכספים ובארגון

הכלכלן צריך לחתור להיות היועץ המהימן של החטיבה העסקית בה הוא תומך והוא צריך להיות באזור בו מתקבלות החלטות. הדבר רלוונטי לכלכלנים בכל הדרגות.עליהם להביא מידע בעל ערך, לדחוף ולהיות שותפים לדיון בו קובעים מדיניות ומקבלים החלטות. המעורבות מאוד חשובה. הכלכלן ניטראלי, חף מאינטרסים ולכן יכול לסייע בפתרון קונפליקטים ולשמש אף כמעין בורר.
לעיתים אנשי הביזנס יכולים לבוא עם יוזמה עסקית יפה ועל פניו חשובה, אך כשמתרגמים אותה לפרמטרים הפיננסיים רואים שהיא בעייתית. תרגום של מידע עסקי למונחים פיננסיים חשוב מאד והוא נמצא בידי הכלכלן. בנוסף, מוטל על הכלכלן לדאוג לכך שגם מנהלי החטיבה העסקית ידברו את השפה הפיננסית, כדי ליצור שיח ברור לכל הצדדים.
התפקיד שלנו דורש מאיתנו להיות פרואקטיביים, לחשוב קדימה כיצד ניתן לסייע לאנשי העסקים לקבל החלטות נכונות.


האם יש לך טיפ מקצועי או אישי לחלוק עם חברי האיגוד?

הטיפ שלי הוא להרחיב כל הזמן את ארגז הכלים העומד לרשותנו – ללמוד להתפתח ולהעמיק את הידע הפיננסי גם מעבר לתחום שאנו נוגעים בו. חשוב להיות מעודכנים גם בפן העסקי בחברה הכולל מוצרים, טכנולוגיה, נקודות מיקוד, אסטרטגיה, ולהכיר את המחלקות התומכות מסביב. רכישת ידע, ראייה מערכתית כוללת, וגישה פרואקטיבית חיובית, תספק לנו את ארגז הכלים הטוב ביותר להתמודד עם האתגרים שעומדים בפנינו.