"המחלקה הכלכלית חיונית בתהליך קבלת החלטות בתנאי אי-ודאות"

משה קמחי, מנהל כספים של ארגון הייצור של אינטל בישראל, מציג את האתגרים של המחלקה הכלכלית בבניית האסטרטגיה של

משה קמחי / צילום: משה קמחי

הארגון

בת חן בן עמי סונין


"תפקיד המחלקה הכלכלית הוא לוודא שאסטרטגיה והחלטות אופרטיביות ועסקיות משיגות את הערך המקסימלי עבור בעלי המניות. לפיכך, האתגר הגדול ביותר הוא להשפיע על מקבלי ההחלטות בעזרת הבנה עמוקה של האופרציה ונתונים ואנליזות פיננסיות מקצועיות", כך אומר משה קמחי, מנהל הכספים של ארגון הייצור אינטל בישראל – האמון על המפעלים המייצרים – בראיון עמו על האתגרים הניצבים בפניו כמנהל כספים במחלקה הכלכלית בחברה.

לדבריו, "אינטל היא חברה גדולה ומורכבת ותפקידנו לדאוג לכך שהיחידה העסקית שבה אנחנו תומכים פועלת ומכוונת לתוצאות שיקדמו את האינטרסים של החברה ובעלי המניות. המחלקה שאני מוביל צריכה לחבר בין האסטרטגיה והתוצרים של הייצור בישראל לבין האסטרטגיה והצרכים העסקיים של חברת האם. בשורה התחתונה – כמחלקה כלכלית אנחנו צריכים לפעול ראשית למען בעלי המניות, למען העובדים ומהפן הציוני גם למען האינטרסים של מדינת ישראל. דאגה לבעלי המניות תוביל ישירות להשפעה חיובית הן לעובדים והן למדינה, וזה האתגר הגדול שלנו.

"אתגר נוסף שאני רואה לפני זה קידום וטיפוח העובדים במחלקה. כמנהל המחלקה אני מודע לכך שלעובדים שלי יש בחירה. הם מוכשרים, בעלי מיומנות ויכולות רבות ומבוקשים גם במקומות אחרים. לכן אני צריך לספק להם עניין ואת היכולת להתפתח ולהתקדם במסגרת התפקידים שהם ממלאים בחברה. אני רואה בכך חשיבות רבה".

– מהי תרומתה של המחלקה הכלכלית לעיצוב האסטרטגיה הארגונית?

"המחלקה הכלכלית חיונית בתהליך קבלת החלטות. ראשית, כמנהל המחלקה, אני צריך לוודא שאנחנו נמצאים סביב השולחן שבו מתקבלות ההחלטות העסקיות והאופרטיביות. תפקידנו להוביל לכך שההחלטות שמתקבלות לוקחות בחשבון את האספקטים הפיננסיים ולוודא שלא תתקבל החלטה שאולי נראית נכונה מבחינה אופרטיבית, טקטית, אבל אם נציג את ההשלכות העסקיות שעלולות להתקבל, יתכן שתתקבל החלטה שונה. תפקידנו להשפיע על תהליך קבלת ההחלטות כך שההחלטות שיתקבלו יהיו ההחלטות הנכונות עבור אינטל".

– מהו הפרויקט הגדול הבא של המחלקה בראשותך?

"כמובן שכל פרויקט משמעותי שנעסוק בו כמחלקה מחובר לפעילות של היחידה העסקית. המפעל המצטיין של אינטל בקרית גת עובר הסבה בימים אלה ובעתיד הקרוב נייצר כאן טכנולוגיה מהמובילות ביותר בעולם שמקדמת את 'חוק מור'. חוק זה קובע כי התקדמות בטכנולוגיית הייצור מאפשרת הכפלה של כמות הטרנזיסטורים עלמעבד. לצורך ההמחשה היום כל מעבד יכול לכלול מיליארדים של טרנזיסטורים. זהו חוק כלכלי מכיוון שהכפלת כמות הטרנזיסטורים על שטח מעבד מאפשרת שיפור בביצועי המעבד בעלויות נמוכות יותר. תפקידנו במחלקה הכלכלית לדאוג לכך שכאשר הטכנולוגיה תיוצר בישראל, אינטל תפיק את התועלת הכלכלית המקסימלית לפי חוק מור, כך שאינטל תמקסם את רווחיה כתוצאה מהיתרון שלה כמובילה בתחום ייצור המעבדים".

– איך אתה פועל לקידום מצוינות במחלקה הכלכלית?

"המטרה שלי היא להוביל לכך שצוות המחלקה ייתן את המענה הכלכלי הטוב והנכון ביותר לאופרציה העסקית. מסגרת של קבלת החלטות כלכליות בתנאי אי ודאות היא מאתגרת במיוחד. פיתוח שיטות וכלים חדשים להתמודד עם אי וודאות בתהליך קבלת החלטות הוא חיוני על מנת לשדרג את היכולות האנליטיות שלנו ולהשפיע על היחידה העסקית שבה אנחנו תומכים. לכן אני משקיע מאמצים רבים בפיתוח יכולות אלה ואחרות בקרב עובדי המחלקה במטרה שאנשי צוות שעברו דרך המחלקה ירגישו שהם שודרגו מבחינה מקצועית ורכשו מיומנויות חדשות".

– אתה מוצא זמן גם לעשייה מחוץ לשגרה, להתנדבות?

"הגעתי לשלב בקריירה שבו אני מרגיש צורך לעזור לצעירים ממני להתקדם ולהצליח. לדוגמה, באינטל אני מעביר סדנה למנהלים שפיתחנו עם חברה חיצונית במטרה לעזור למנהלים הצעירים בארגון לא רק לנהל טקטית, אלא להנהיג אנשים. חשוב לתת להם כלים ודרכי חשיבה שיסייעו לתרום להצלחת הארגון ויצמיחו את העובדים. העברתי את הסדנה כמה פעמים בישראל, בגרמניה וברוסיה. אני מרגיש שאנו חווים סוג של מהפכה ביחס לחשיבות של הצמחת והעצמת עובדים כמפתח להצלחת הארגון ואינטל נמצאת בחוד החנית של המהפכה הזאת. כיף לי ליטול חלק במאמץ הזה ולעזור להצמיח את המנהיגים שיובילו חברות משפיעות וחשובות כמו אינטל בעתיד.

"בנוסף, אני מתנדב בעמותה לילדים במצוקה שפועלת לא רחוק מביתי. לצערי העיסוקים באינטל לא אפשרו לי עד כה להקדיש מספיק זמן למטרה כל כך ראויה וחשובה אבל אני משתדל לסייע לעמותה להשיג את יעדיה באמצעות הידע והניסיון שלי בתחום הכלכלי".

משה קמחי – אבני הדרך בקריירה

"גדלתי באנגליה שם סיימתי תואר ראשון במנהל עסקים ותואר בראיית חשבון, והוסמכתי כרואה חשבון על ידי ה-ACCA. במהלך תקופת הלימודים עבדתי בחברה אמריקאית שעסקה בייצור מכונות לעולם הרפואה, בה עשיתי גם את הסטאז'. כשעליתי לישראל נדרשתי להשלים שלושה מבחנים על מנת לקבל תעודת רואה חשבון בארץ. כעולה חדש התגייסתי לשירות מקוצר בצבא וכשהשתחררתי נקלטתי לעבודה בחברת אינטל. מאז אני כבר יותר מעשרים ושלוש שנה באינטל. אני גאה לעבוד בחברה שבאמצעות חזון וחדשנות טכנולוגית משנה את פני העולם וממשיכה להוביל בנועזות את תעשיית המחשוב.

"את דרכי בחברה התחלתי בתחום התשלומים לספקים. התפקיד הבא כבר היה קפיצת מדרגה – מנהל קבוצת רכוש קבוע. עסקתי בהיבטים החשבונאיים של ההשקעה הראשונה של אינטל בקרית גת. בהמשך ניהלתי קבוצה שהפיקה את הדוחות הכספיים של החברות הישראליות של אינטל.

"במהלך הקריירה באינטל יצאתי פעמיים לתפקידי ניהול בחו"ל. בפעם הראשונה ניהלתי את מחלקת החשבות בהודו. זאת הייתה חוויה מקצועית ותרבותית מדהימה. בתום התקופה בהודו החלטתי לבצע הסבה מחשבונאות לעולם הכלכלי שריתק אותי. התחלתי כחשב של המפעל בירושלים ובהמשך יצאתי לחו"ל בפעם השנייה בתפקיד במטה החברה באריזונה בארה"ב. עבדתי מול המנהל הכללי של מפעלי אינטל שנמצאים בארה"ב, אירופה ואסיה. המחלקה שניהלתי הכינה תחזיות, דיווחים על ביצוע בפועל מול התחזיות, וגיבשה אסטרטגיות אופרטיביות ועסקיות למפעלים.

"בתום שלוש שנים בתפקיד חזרתי לארץ לתפקיד פיננסי בענף הבינוי של אינטל ולפני כארבע שנים מוניתי למנהל הכספים של המפעלים בישראל. במסגרת תפקידי אני משמש כמעיןCFO לסגן נשיא אינטל העולמי שהוא המנהל הכללי של ארגון הייצור בישראל. המחלקה שאני מנהל אחראית על הניהול הפיננסי של הארגון".