"הסביבה התחרותית מחזקת את חשיבותו של הכלכלן בארגון"

ראיון עם עידו מונשרי, מנהל מחלקת הכספים בחברת טלדור

ליאור בלצר

554

עידו מונשר / צילום עצמי

ספר לנו על מחלקת הכספים ותפקידך בארגון

"טלדור הינה מחברות ה-IT הגדולות בישראל, המחזיקה בניסיון של קרוב ל-30 שנה בפרויקטי אינטגרציה מן הגדולים במשק. טלדור מפתחת ומספקת פתרונות מקצה לקצה ללקוחותיה מכל תחומי המשק, לרבות פיננסי, ציבורי, בטחוני, מסחרי ועוד. אנו מעסיקים כ- 3000 מקצועני IT שפועלים תחת ארבע חטיבות: קבוצת מערכות, טלדור תקשורת גלאסהאוס, שירותים מנוהלים ו- BPO.

לכל חטיבה קיים גוף כספים בנפרד, המספק שירות כלכלי ופיננסי. אני מנהל את צוות הכספים בחטיבת יועצים, בקבוצת מערכות שהינה חלק מהחטיבה. הצוות שלי ואנוכי תומכים בכל האספקטים הכספיים והכלכליים של החטיבה כגון תמחור, תקציב ותחזית (צדדים כלכליים קלאסיים), וכן בעלי אחריות ובקרה על הדוחות הכספיים של החטיבה. הצוות מאוד דומיננטי בעשייתה של החטיבה ולא אגזים אם אומר שכל דבר שנעשה בחטיבה החל מתפעול ועד שיווק, עובר תחת עיניו של אחד מהכלכלנים.
היתרון הבולט של שיוך הכלכלנים לחטיבה עצמה היא המעורבות ב"חיים" העסקיים של החטיבה. הכלכלנים לומדים לחוות את המורכבות והקשיים של מנהלי P&L ומנהלי המכירות, ולא רק לבחון את העסק מהצד המספרי והיבש".


מהו תפקיד הכלכלן, לדעתך


"אני מסכים לחלוטין שתפקיד הכלכלן הוא שומר הסף, כלב השמירה או השוטר הרע בארגון. זה תפקיד חשוב מאוד שאין לזלזל בו או להמעיט בערכו ועלינו הכלכלנים לשמור לו אמונים. הכלכלן יצביע על חוסר יעילות, ירים דגלים אדומים, יזהה כשלים וטעויות, אבל יחד עם זאת חשוב שהכלכלן לא ייתפס כאיש שתוקע את המקלות בין הגלגלים ועוצר את העגלה מלהתקדם.
קל לעמוד מנגד ולהתריע על כשל תמחורי במודל עסקי אבל החוכמה היא להראות למנהלים פתרון יצרתי עסקי אחר, שפותר את הכשל. הכלכלן משמש יועץ עסקי למנהלים, הוא מלווה אותם בקבלת ההחלטות, הם סומכים עליו שיעזור בפתרונות עסקיים, וכל זאת בעיקר בגלל שהוא מבין טוב מהם את הפרטים הפיננסים, רואה את התמונה הכוללת ויודע לנתח את הכדאיות הכלכלית פר עסקה, ואת הערך שתביא בשורה התחתונה לחטיבה.
העצה שלי לכלכלנים, לדעת לשלב בין שני התפקידים- מינון נכון היא נוסחת הפלא".

 

כיצד הסביבה העסקית משפיעה על מחלקת הכספים


"כולנו עדים לסביבה תחרותית קצת שונה מבעבר, הנובעת ממודעות צרכנית גבוהה. אני חושב שרואים את זה בכל התחומים כמו בשוק רשתות השיווק והמזון ,חברות התקשורת, פיננסים ועוד. אנחנו מזהים מגמה כזאת גם בתחום ה IT.
הלקוחות דורשים איכות גבוהה, מובילות טכנולוגית ובמקביל, מחפשים לצמצם את העלויות שלהם בדרישה לשקיפות מלאה מהספקים שלהם. התוצאה היא תחרות אגרסיבית בצד המחיר, מצב שמחייב חברות להתאים את עצמן לשינויים ולעיתים לפעול בשולי רווח נמוכים יותר מבעבר (כמובן שזה גם גלגל המחייב את החברה להתייעלות מצידה במיוחד בצד התפעולי, ומשליך לחברות אחרות). בסיטואציה שתיארתי עולה ערך הכלכלן בארגון. הוא נדרש לתמחר פרויקטים תוך צמצום מקדמי ביטחון, להעריך ולכמת גורמי סיכון בצורה המיטבית והמדויקת ביותר, יחד עם יצירתיות מחשבתית.
כל אלו יסייעו לחברה להציע מחירים אטרקטיביים ותחרותיים ולהתחרות בסביבה. חשוב לזכור שתפקיד הכלכלן הוא לא להתפשר ובמקרה שהוא סבור שגורמי הסיכון גבוהים מהסיכויים או שלא נלקחו מספיק בחשבון רכיבי עלות או סיכון, יהיה עליו להתריע ולא לאפשר לעיוות התמחור.
חשיבות הכלכלן לא מסתכמת בזה. בסביבה עסקית בה המרחק בין רווח להפסד מתקצר נדרשת בקרה ומעקב צמודים. תפקיד הכלכלן מחייב לעקוב בצורה הדוקה כספית אחר הפרויקטים, בכך שיתריע על כשלים בתכנון מול ביצוע בזמן אמת. עליו להיות במעקב הדוק על מדדים שיסייעו לו לחזות בעיות עסקיות, ולהציף אותן מבעוד מועד כדי שיהיה ניתן לתקן בזמן".

 


תן דוגמא לפתרון חוצה ארגון שנערך כתוצאה מהשינוי בסביבה העסקית


"אחד מכלי העבודה החשובים שהרמתי בחטיבה, הוא הכנסת מערכת BI המספקת מידע בזמן אמת על ביצועי החטיבה במגוון פרמטרים וחיתוכים שונים. אחד האתגרים של מנהלי P&L ובכלל של מנהלים, הינה קבלת מידע בזמן אמת שהינו שלם ומקיף. מנהלים מקבלים החלטות עסקיות ברמה יומיומית וכאשר המידע לא זמין להם או קשה להבנה (למשל לרוב האנשים קל להבין דיאגרמת עמודות מאשר לפגוש מספרים המאוגדים בטבלאות), ההחלטות עשויות להיות לא מיטביות או שגויות. ה-BI סייע רבות ונתן מענה מצוין, כיוון שהכלי זמין לכל המנהלים והם כמובן נשענים עליו רבות. המנהלים שלנו נעזרים בכלכלן, שיעזור לנתח את המידע באופן המדויק ביותר.
יתרון נוסף בהרמת מערכת BI הוא ניצול הזמן של הכלכלן לניתוח והסקת מסקנות במקום בניית והפקת דוחות ניהוליים. זהו אבסורד שלפעמים מבזבזים את הזמן ביצירת דוחות או טיוב הנתונים להצגת דוחות, במקום לנתח ולהסיק מסקנות על אותם הדוחות. ה-BI החליף את זמן הבנייה בזמן הניתוח והוביל לשינוי חיובי בשיטת העבודה".

 

 

עם מי היית רוצה להיפגש?


"אשמח להיפגש עם פרופ' דן אריאלי, ממובילי תחום הכלכלה ההתנהגותית. זהו תחום שתופס תאוצה בשנים האחרונות ומשנה קצת את קו המחשבה השמרני והקלאסי של הכלכלה. מעניין אותי לשתף אותו בסוגיות עסקיות, ולשמוע את דעתו ונקודת המבט שלו על הדברים".
 

עידו מונשרי (39, נשוי +4), מנהל כספים תקציב ובקרה בחטיבת יועצים – קבוצת מערכות בטלדור. בעל תואר ראשון בכלכלה ותואר שני במנהל עסקים בהתמחות במימון ושיווק, וכ-13 שנות ניסיון בתחום מתוכן כ-8.5 שנים בטלדור. משמש בתפקיד התנדבותי כחבר ועדת ביקורת של בית התפוצות.