"יצירת כלי בקרה אמינים במערכת מורכבת זהו אתגר משמעותי"

ראיון עם אביב גדי, כלכלן ראשי בחברת מלם תים 

ליאור בלצר

2016-12-13_1541

אביב גדי/ צילום: יח"צ

מה הן שלוש התכונות החשובות ביותר שתרמו לך בדרכך המקצועית?

"אתחיל ביחסי אנוש טובים, שכן בדרכי המקצועית עבדתי ואני עובד, רוב הזמן מול אנשים, בין אם קולגות או לקוחות, וללא אותם יחסי אנוש טובים לא ניתן היה להניע תהליכים ולקדם אותם. שנית, מקצועיות. כאדם המגיע מעולם האנליזה, בכל סוגיה בה אני נתקל אני תמיד מסתכל על התמונה הרחבה כדי למצוא את הפתרון הטוב ביותר עבור הלקוח. שלישית, אמינות. חשוב לי להצטייר כאדם אמין שניתן לבטוח בו, אחרת לא הייתי יכול למלא את תפקידי כראוי".


ספר על אתגרי המחלקה הכלכלית בחברת IT (טכנולוגיית מידע)

"תפקיד הכלכלן בכל ארגון הוא לבקר את התהליכים העסקיים בין האגפים השונים, ולהתריע במקרה ותהליכי העבודה אינם מתבצעים בצורה יעילה וכדאית מבחינה כלכלית.
חברת IT כמו מלם תים מורכבת מאגפים שונים היוצרים ביניהם סינרגיה, כאשר האתגר מבחינת הכלכלן הוא למדוד בצורה נכונה כל פעילות בחברה על מנת לשקף למנהל תמונת מצב מדויקת לגבי כל אחת מהפעילויות. מאוד חשוב שהכלכלן ייצור מערכת אמון עם המנהל וישקף לו תמונת מצב כלכלית נכונה, במטרה להתייעל. לסיכומו של עניין, האתגר המשמעותי ביותר במערכת מורכבת הוא ליצור כלי בקרה ומדידה אמינים וטובים לכל תחום ותחום בחברה, שישמשו לצורך קבלת החלטות".


מספר מילים על בניית מודל תמחור בעת הגשה למכרזים

"אנו פועלים כיום בסביבה תחרותית בה נדרשת יצירתיות וגמישות מחשבתית כאשר ניגשים למכרז.
מרבית המכרזים הם חוצי חברה ומכרזים גדולים דורשים התארגנות במקביל של מספר תחומים בחברה לצורך איסוף הנתונים, בניית המודל וקבלת החלטה לגבי מיפוי הסיכונים והרווחיות הנדרשת במכרז. האתגר מבחינתי בתור כלכלן הוא לנסות לשקף בבניית מודל תמחור את הסינרגיה של חברה גדולה, ולהצליח לבנות מודל שישקף את היתרון לגודל של החברה ובכך להיות אטרקטיבי ביחס למתחרים".


השאר עצה טובה או טיפ עבור חבריך הכלכלנים

"לטעמי, כלכלן טוב הוא כלכלן שמצליח לפתח יכולת חשיבה ולשמור על יחסי אנוש טובים עם כל גורם עמו הוא עובד. כאמור, תפקיד הכלכלן הוא לבקר תהליכים, אך ללא יכולת חשיבה, יצירתיות ויחסי אנוש, לא ניתן לעשות זאת".


תאר את ההבדלים בין עולם האנליזה ממנו באת לעולם ה-IT

"ההבדל המהותי הינו שעולם הייעוץ הכלכלי, בו עסקתי למעלה מעשור, הוא עולם בו ניתוח המאקרו הוא מאוד מפותח ואילו בחברת ה-IT למשל, ישנו דגש רחב על ניתוח מיקרו מעמיק אשר מבוצע בכל תחום ותחום בו החברה פועלת. בתפקידי, אני מנסה פעמים רבות לשלב בין העולמות. הדבר בא לידי ביטוי בעיקר בבניית מודל תמחור בו משולבים אגפים שונים. במקרים אלו, אני מסתכל תמיד על המודל בכללותו בשלב ראשון, ולאחר מכן אני בוחן את המעורבות של כל אגף בנפרד ותרומתו להצעה הכוללת".


מה הם התחביבים שלך מחוץ לשעות העבודה?

"לשחק כדורסל ולהגיע למשחקים של מכבי תל אביב בכדורסל. יש לי מנוי כבר מעל 10 שנים והמשחקים הפכו להיות המפגש עם החברים".


עם מי היית נפגש לביזנס לאנץ'?

"הייתי שמח לפגוש את סטנלי פישר, נגיד בנק ישראל לשעבר, אשר נתפס בעיניי כאישיות מרתקת. פישר תמך כל השנים במדיניות מוניטרית הדוקה כדי להשיג יציבות מחירים וכתוצאה ממנה שגשוג כלכלי, והתנגד להגדלת היצע הכסף מצד הממשלה. זו תפיסה שאני מאמין בה והייתי שמח לדון עמו על הנושא וללמוד ממנו על התפיסה הכלכלית שלו".


אביב גדי (39, נשוי +3), כלכלן ראשי בחברת מלם תים. בעל תואר ראשון בכלכלה ותואר שני במנהל עסקים, התמחות במימון ושיווק, וכ-13 שנות ניסיון בתחום. בתפקיד הקודם שימש כמנהל צוות בכיר בחברת הייעוץ של BDO זיו האפט.