"לישראל יש את הכלים להתמודד עם משברים כלכליים שבדרך"

במפגש החצי שנתי של איגוד הכלכלנים, העניק ד"ר אדם רויטר, מנכ"ל חיסונים פיננסים, תחזית מאקרו לשנת 2017. "יש חמש צרות גדולות היום בכלכלה הגלובלית ולא ברור איך משברים אלו יבואו לידי ביטוי" ■ "ישראל, לעומת זאת, היא אי של הצלחה" 

ד"ר אדם רויטר / צילום: אלה פאוסט

 

עו"ד דנה טל צדוק


במפגש החצי שנתי של איגוד הכלכלנים, שהתקיים תחת הכותרת "קביעת מדיניות – כלכלה וכסף", סקר ד"ר אדם רויטר, מנכ"ל חיסונים פיננסים, את מחוללי הצמיחה הקיימים שעליהם נשענות כלכלות העולם, במסגרת תחזית מאקרו לשנת 2017. "יש חמש בעיות גדולות היום בכלכלה הגלובלית – ניצול מלא של רוב מנועי הצמיחה הכלכלית, הזדקנות אוכלוסייה, הצרות החדשות של אירופה, מלחמת מטבעות, והאחרונה נפט, סחורות ובעיות גיאופוליטיות קשות." אמר ד"ר רויטר בתחילת דבריו.

הצרה הראשונה – ניצול מלא של רוב מנועי הצמיחה הכלכלית. "הכלכלה העולמית צומחת כיום בכ-40% פחות מאשר בשנת 2010. רוב מנועי הצמיחה הקלאסיים נוצלו כבר מזמן, ביניהם, חלוקת עבודה והתמחות, כניסת נשים לשוק העבודה, סחר חופשי וגידול אוכלוסייה המביא לצריכה מוגברת, שיפור ההשכלה, פתיחת שווקים גלובליים חדשים ותחרות כלכלית בין פירמות ומדינות".

"מאז משבר 2008 מנסים פתרונות כמו הרחבה כמותית ודחיפת אשראי צרכני, אך אין תאבון לאשראי צרכני בעולם ועל כן כלי זה לא עובד. גם התייעלות בכושר הייצור, אינה רלוונטית", הסביר רויטר, "שכן אנחנו כבר היום נמצאים בעודף כושר ייצור. בנוסף, מקורות אנרגיה חדשניים דוגמת אנרגיה סולרית אינם מתעצמים כפי שציפו ולא ניכר גידול בחלקם היחסי בשבע שנים האחרונות".

"כולם מצפים כי החדשנות תשנה את כללי המשחק", לדבריו רוב הפיתוחים ששינו את כללי המשחק, דוגמת העברת סחורות באוויר לכל רחבי הגלובוס, היכולת לשוחח עם כל אחד בכל מקום, המידע המסחרי הזמין לכול, כל אלו כבר יושמו מזמן. חדשנות היא אמנם מנוע צמיחה משמעותי אך היא גם גורם ישיר לפיטורי עובדים, והאוטומציה גורמת להקטנה בצמיחה, כי המפוטרים מקטינים את הצריכה שלהם והביקוש יורד. יש צפי כי מחצית מהעיסוקים שאנו מכירים היום ייעלמו בעשרים השנים הקרובות.

כדוגמה מביא רויטר את יפן, שם לא ציפו להפסיק לצמוח, אך מאז נפילתם בשנות ה-90 לא הצליחו להתאושש. במשך 24 שנים היפנים צמחו במצטבר בפחות מ-8% שזו הצמיחה בישראל בשנתיים וחצי. למה? ביקוש צרכני נמוך, הזדקנות אוכלוסייה משמעותית, חסכנות מופלגת ואומה שבעה שאין לה דחף להתעשרות. ומה עשו היפנים כדי לעודד צמיחה? יצרו גירעונות ענק, עודדו אינפלציה, הורידו ריבית, החלישו את המטבע וביצעו רפורמות ודחיפה פיסקאלית. את מה שלא הצליח ביפן, מנסים במערב מאז 2008 וזה מאד מטריד.

הצרה שניה – הזדקנות האוכלוסייה. אחד ממחוללי הצמיחה המשמעותיים במשק הוא גידול בקבוצת האוכלוסייה של 20-34. מספר הילדים שאישה ממוצעת צריכה ללדת כדי שהאוכלוסיה תיוותר באותו גודל הוא 2.33. בכל המדינות המפותחות, למעט ישראל, מספר הילדים נמוך מכך. יצויין כי מי שהגדיל את הילודה אצלנו מאז שנת 2000 הם דווקא החילוניים בעוד שהחרדים והערבים צמצמו אותה די משמעותית.

הצרה השלישית – הבעיות החדשות של אירופה . "ניכר כי אירופה הולכת בדרכה של יפן, הגיל החציוני ביפן 48, באירופה 44 ובישראל 30. נוסיף לכך גלי הגירה מהעולם השלישי המקשים עליהם, סקטור ממשלתי גדול במדינות השונות ביבשת והעדפה של צעירים בסקטור זה, וחוסר רצון ליזמות וסטארט-אפים. כל אלה חוזים כי אירופה תצמח מעט מאוד".

אם כך האם יש צפי לפגיעה בכלכלות נוספות? סביר מאוד שכן. ארה"ב מתואמת בד"כ עם כלכלת אירופה. שירות העבודה האמריקאי מבצע תחזית צמיחה ואומר שבעתיד היא לא תעבור יותר את ה-3%. כבר היום 31% מכוח העבודה בארה"ב מורכב מאפרו-אמריקאים והיספנים, ותוך 15 שנה הוא יגיע ל-40%. אוכלוסיה זו היא פחות משכילה ובעלת פחות מוסר עבודה וגם שם האוטומציה צפויה לפגוע. מי יפגע פחות? מדינות העולם השלישי להם מנועי צמיחה קלאסיים.

הצרה הרביעית – מלחמת מטבעות. לדברי ד"ר רויטר זהו משחק סכום אפס. כלכלה אחת רוצה לנגוס בשנייה ע"י החלשת המטבע שלה עצמה. לכן מהלכים מסוג זה לעולם לא מחזקים שום דבר. ישראל מפסידה במשחק זה בגדול. השקל מול הדולר היה המטבע החזק בעולם פעמיים בארבע השנים האחרונות וזוהי בעיה.

הצרה החמישית – נפט, סחורות ובעיות גיאופוליטיות קשות. מהפכת פצלי הנפט והגז הפכה את ארה"ב מיבואנית ליצואנית ומחירי הנפט יורדים. יש מלחמת מחירים בין סעודיה לארה"ב. לפי קרן המטבע העולמית אם הנפט יישאר מתחת ל-$50 סעודיה תפשוט רגל עד 2020, מה שעלול להביא לבעיות גאופוליטיות. גם מחירי הסחורות ירדו ב-30% בשנים האחרונות בשל מעבר הסינים לכלכלת שירותים. הדבר פוגע קשה בהרבה מאד כלכלות מתפתחות שמבססות את עצמן על יצוא סחורות.

בסיכום דבריו אמר ד"ר רויטר כי בשנת 2017 יתכנו מספר התרחשויות משמעותיות שכלכלנים נוטים להתעלם מהן – החורף האיסלמיסטי מתעצם – הליגה הערבית מתפוררת וישנה מלחמת עולם פנימית בין הסונים לשיעים; סין מתעצמת וקיימת מתיחות בינה לבין יפן והיא הופכת את אפריקה לחצר האחורית שלה; ומערכת היחסים בין פוטין לטראמפ עדיין לא ברורה. השקל הכל כך חזק הוא הסימן הכי מובהק שישראל לעומת זאת היא אי של הצלחה, ויש לה כלים להתמודד עם המשברים שבדרך.