"למנטורינג השפעה מכרעת על התפתחות הקריירה של הכלכלן"

ראיון עם ניר שמר, אנליסט ראשי בבנק דיסקונט 

ליאור בלצר

ספר לנו מי אתה

4d5b36_a57"ניר שמר, בן 45, נשוי ואב ל- 3 בנים. בוגר תואר ראשון ושני במנהל עסקים – התמחות במימון, מטעם המסלול האקדמי של המכללה למינהל. התחלתי לעבוד בבנק דיסקונט לפני כחמש שנים, ומשמש כיום כאנליסט ראשי של אגף חברות גדולות
בחטיבה העסקית."


מהו תפקידך?

"אחראי על ביצוע הליך האנליזה בעת בחינת בקשות האשראי הגדולות והמורכבות שמגיעות לבנק, אם במישרין ואם ע"י הנחייה מקצועית של הכלכלנים היושבים בצוותי האשראי השונים. תובנות האנליזה משמשות כלי מרכזי בגיבוש עסקאות האשראי עם לקוחות הבנק, לרבות המלצות לגבי מתווה מימון מועדף, היקפי האשראי, בטחונות נדרשים, התניות פיננסיות ועוד. בנוסף, משמש גורם מרכזי בהכשרתם המקצועית של כלכלנים חדשים הנקלטים בחטיבה העסקית, ובשמירה על הכשירות המקצועית של הכלכלנים הותיקים".


בכנס הקרוב שייערך בסוף אפריל, תנחה שולחן עגול שכותרתו "חיוניות המנטורינג בקריירה של כלכלן". עם איזה תובנה היית רוצה שיצאו המשתתפים בשולחן?

"אני מעוניין שיבינו כי למנטורינג השפעה מכרעת על התפתחות הקריירה של בעל תפקיד מקצועי, ולכן על הכלכלן לעשות בכלי זה שימוש מושכל (ושונה) בכל אחד משלבי הקריירה השונים שלו לצורך פיתוחה באופן המיטבי. בתחום האנליזה והמלצות לעניין החלטות אשראי, התהליך מקנה ידע וכלים שלא ניתן לרכוש אותם בלמידה רגילה הודות להיותו מבוסס ניסיון ולא תיאוריה. מנטורינג מקצר טווחים ונותן נקודות יחוס להתייחסות לדילמות".


ספר על דרכך המקצועית ואיך הגעת לתפקיד

"מזה כ- 20 שנה עוסק בתחומי הייעוץ הכלכלי. בשנים הראשונות עבדתי ככלכלן בחב' ייעוץ פרטית בשם "מכלול ייעוץ פיננסי", ועל לקוחותיה הגדולים נמנו משרדי האוצר והתמ"ת. למשך מספר שנים פרשתי לעצמאות בתור יועץ כלכלי עצמאי, והתמחיתי בעיקר בתחום הערכת שווי חברות. לתפקיד הנוכחי הגעתי ממש במקרה, וניתן בהחלט לומר כי "אני פה בגלל אשתי….". בתקופת המשבר של 2009, כאשר הרגשתי שמרכיב עבודת השיווק תופס אצלי נפח גדול יותר ממרכיב העבודה המקצועית, התחלתי לחשוב על שינוי כיוון. כלקוחות ותיקים של בנק דיסקונט אשתי נכנסה לבצע פעולות בחשבון באתר האינטרנט של הבנק, ונתקלה במקרה במודעת דרושים בה חיפשו אנליסט בכיר לחטיבה העסקית."


מהו האתגר הגדול ביותר שלך בתפקיד?

"האתגר הגדול ביותר הוא שמירה על איזון נכון בין הרצון לתת ללקוחות מענה מהיר תוך התחשבות מקסימאלית בצורכי האשראי שלהם, לבין הצורך בביצוע הליכי חיתום מעמיקים ואיכותיים תוך שמירה על האינטרסים של הבנק, וכל זאת כדי להבטיח קיומו של תיק אשראי איכותי לאורך זמן. בהקשר זה ניתן לומר כי בהיותי הסמכות המקצועית הבכירה, בעבודות שאני מבצע באופן ישיר אני נדרש להיות המבקר הכי גדול של עצמי".


כיצד נושא "ניהול סיכונים פיננסיים" משתלב בתפקידך?

"ניהול הסיכונים הפיננסיים משתלב בתפקידי בעיקר ברמת המיקרו, כאשר כל בקשת אשראי נבחנת לעומק, לרבות קביעת אירועים ו/או תנאים שישקפו באופן מציאותי פוטנציאל להרעה עתידית ניכרת בסביבתו העסקית של הלקוח ובמצבו הפיננסי ("תרחישי קיצון"), ויצירת מנגנונים מתאימים בתוך עסקת האשראי שיגנו באופן המיטבי על הבנק במקרה של התממשות תרחישים אלה".


ספר לנו על החלטות אסטרטגיות חדשות מאז כניסתה של המנכ"לית, לילך אשר טופילסקי, לתפקידה

"כפי שפורט בהרחבה בדוחות הכספיים של הבנק, התוכנית האסטרטגית שגובשה ע"י הנהלת הבנק כוללת שלושה
נדבכים עיקריים:
א. התמקדות בהתייעלות וניהול קפדני של הוצאות, ובכלל זה הקטנת מצבת כוח האדם (אם ע"י פרישה טבעית ואם באמצעות תוכניות פרישה מוקדמת), צמצום שטחי הנדל"ן של הקבוצה, וביצוע התאמות במבנה הארגוני במטרה לייעל ולפשט תהליכים ולקצר את זמן התגובה ללקוח.
ב. התמקדות בצמיחה וברווחיות לטווח ארוך, תוך מתן דגש על צמיחה במגזר הקמעונאות ויישום שיפורים טכנולוגיים שיעצימו את חוויית הלקוח ויעמיקו את קשריו עם הבנק.
ג. הטמעת תרבות ארגונית תומכת שינוי, המבוססת על ביצועיות ומצוינות ועל פיתוח ההון האנושי וטיפוחו.
ברמת החטיבה העסקית, התוכנית האסטרטגית באה לידי ביטוי בין היתר בהעמקת הפעילות מול לקוחות קיימים תוך הגדלת סל השירותים המוצע להם, לרבות קידום עסקאות סינדיקציה, איגוח חובות למול גופים מוסדיים ועסקאות סחר חוץ מורכבות".


מה הם התחביבים שלך מחוץ לשעות העבודה?

"חובב ספורט מושבע. לצערי היום יותר צופה בתוכניות ספורט מאשר עושה ספורט, אם כי לעיתים "חוטא" ומשחק כדורגל עם הבנים. כמו כן, בשלן חובב. הזמן שלי במטבח הוא הזמן שלי עם עצמי, בו אני מנקה את הראש".


אם יכולת לשאול אדם ידוע כל שאלה באשר היא – במי היית בוחר ומה היתה השאלה?

"כמי שעוסק בתחום הכלכלי הרבה שנים, אם יכולתי הייתי שואל את מר אלי הורוביץ ז"ל, המנכ"ל האגדי של טבע, מה הייתה ההחלטה הכי חשובה שקיבל אשר הביאה את טבע למעמדה הנוכחי כחברה גלובלית מובילה בתחומה."


תן לנו דוגמה לפרויקט שהשאיר את חותמו על העשייה שלך כיום

"לפני שלוש שנים הובלתי פיתוח של קורס "אנליסט אשראי" במתכונת חדשה להכשרת כלכלנים חדשים בחטיבה העסקית, תוך מיקודו כקורס מעשי ויישומי, ושימשתי מאז כמדריך ראשי בקורס. את הפירות אנו קוצרים היום בדמות כלכלנים מקצועיים המתמודדים היטב עם אתגרי האשראי של החטיבה."


השאר עצה טובה או טיפ עבור חבריך הכלכלנים

"תמיד להמשיך ולהתמקצע. לא להיתפס לשאננות כשאנו ותיקים בתפקיד ו/או בחברה, ונמצאים בתוך "אזור הנוחות" שלנו".