"ניתוח אפקטיבי מאפשר בניית תקציב נקי מרגשות"

במפגש איגוד הכלכלנים ניתח טל ברנר, GETT CFO את פיתוח המודלים הכלכליים שאפשרו את צמיחתה העסקית של החברה ■ "צברנו כבר מספיק ידע ונסיון על מנת לתמחר נכון את עלויות השיווק ואת היקפי ההשקעות שלנו"

טל ברנר CFO GETT / צילום: אלה פאוסט


עו"ד דנה טל צדוק

"התחום הכלכלי היום הוא העיקר והליבה באגף הכספים ומאפשר לנו לחזות את הפעילות, לבקר ולנטר אותה", כך הסביר טל ברנר, GETT CFO, במפגש החצי שנתי של איגוד הכלכלנים בנושא "קביעת מדיניות – כלכלה וכסף".

לדבריו, "ישנם כלים כלכליים רבים בהם אנו משתמשים על מנת לנתח את הפעילות שלנו. תפקידה של מחלקת הכספים לתמוך בתהליך ויש לי כלכלנים בכל יחידה עסקית שמטייבים את הנתונים ומקדמים את התהליך. הכל בסופו של דבר מאוחד למודל אחד גדול שדורש עבודת BACK OFFICE משמעותית. חשוב מאוד לחבר את הארגון לתהליכי העבודה", כך שאנו מעבירים תבניות עבודה לכל מחלקה בארגון, המציגות להם את ההיסטוריה ואת העתיד ואנו מצפים שמנהל האגף יביא לחלחול תבניות עבודה אלו לכלל עובדיו יקבל ויעביר מהם היזון חוזר, כך שכל מנהל ידע כיצד היחידה העסקית שלו עובדת? מה מניע אותה? מה קריטי לפעילותה? כמה זה עולה ומייצר?"

ברנר הסביר כי ניתוח הפעילות מתבצע בשלושה אלמנטים עיקריים. הראשון – LTV – המאפשר לדעת כמה לקוח בסגמנט מסוים ייצר לאורך תקופת חיים מסוימת. המודל מבוסס על סטטיסטיקה ויש בו מעט שיקול דעת יחסית. המודל מאפשר לחזות נכון וגם מנתק את המספרים מהמחשבות האישיות של אנשי המכירות; המודל השני – SAC) SUBSCRIBER ACQUISITION COS) – בוחן כמה עולה לחברה לרכוש לקוח מסוים? מדובר במדידה המתבצעת לאורך זמן על פי סגמנטים של כמה עלה לנו 'להשיג' את סך הלקוחות ומחולק בכמות הלקוחות. שני אלמנטים אלו מאפשרים לקיים דיון אפקטיבי על כמה נהיה מוכנים להשקיע ברכישת לקוח; והאלמנט השלישי COHORT ANALYIS – בחינת דפוסי ההתנהגות של הלקוחות מאפשר לחזות את התנהגות שלהם ולהעריך את דפוסי השימוש בשירותים אותם אנו מציעים.

"צברנו כבר מספיק ידע ונסיון על מנת לתמחר נכון את עלויות השיווק, את היקפי ההשקעות שלנו בשווקים השונים, לחזות היטב מה אנחנו עומדים לייצר ואיך הלקוחות החדשים יתנהגו. המוצרים והשירותים חדשים שלנו יוטמעו בשוק בצורה יעילה. כל אלו מתירים לנו לבנות תקציב מסודר ובסיסי, המאפשר דיון אסטרטגי אפקטיבי והפניית משאבים למקומות הנכונים", כך סיכם את דבריו ברנר