"רק שינוי כללי המשחק יצילו את המשק מכאוס כלכלי"

בכנס החצי שנתי של איגוד הכלכלנים העסקיים, הסבירה ענת לוין, משנה למנכ"ל כלל ביטוח ומנכ"ל כנ"ף, את הסיבות למשבר עולמי קרב ("בעיית נזילות היא עדיין זרע למשבר הבא") וקראה לקובעי המדיניות להתאפס ולחשב מסלול מחדש

עו"ד דנה טל צדוק

2016-12-13_1527

ענת לוין / צילום: אלה פאוסט

"קובעי מדיניות חייבים להבין כי העולם משתנה דרמטית בהיבט הכללי ועליהם לעבור משיטת חשיבה לינארית לדרך פעולה של חשיבה מערכתית. הדבר בולט מאוד בעולם הפיננסי שנקלע לתקופה בהיסטוריה שמעידה כנראה על שינוי מבני", כך אמרה ענת לוין, משנה למנכ"ל כלל ביטוח ומנכ"ל כנ"ף, שהתארחה בכנס החצי שנתי של איגוד הכלכלנים.

לדבריה, לא חסרות דוגמאות לכך: "עשיית שוק נחשבת כדבר מסוכן לצערי על ידי הרגולציה הבנקאית, חייבים לרתק הון משמעותי לצורך כך ולכן הבנקים בעולם ירדו מאוד בהיקף עשיית השוק. הנתונים דרמטיים, אך במקביל גיוסי האג"ח ממשיכים לעלות בגין הריבית הנמוכה – זהו זרע למשבר הבא, לא מדובר בבעיה מקומית (מאחר ובעיית הנזילות כאן מגיעה מאלמנט אחר), אלא כלל עולמית והיא קיימת בכל אפיקי הנכסים".

לוין סבורה כי מגבלות השליטה שהוטלו על המוסדיים הן מיושנות, שכן נמצאה דרך עוקפת של קרנות פרייווט אקוויטי שמשקיעות עבור המוסדיים בגופים ריאליים. לקרנות יש כמעט אותה כמות כסף להשקעה כבעבר, אבל יש במאזניהן הרבה מאוד רווחים צבורים לא ממומשים. כיוון שמדובר במכשירים המאופיינים בתקופת זמן מוגבלת למימוש יש לשאול האם בעולם בו נדרשים שינויים פיסקליים ולא רק מוניטריים לא הגיע הזמן לחישוב מחדש של הגדרת שליטה.

עוד היא טוענת כי "הריבית שמוכתבת על ידי בנקים מרכזיים היא אפסית מחד ומאידך אותם בנקים מעלים דרישות הון, כך למעשה, יד אחת מכוונת את שווקים פיננסיים לעבר יותר אשראי מאוג"ח והיד השניה מסרסת את נותן האשראי הבנקאי. מהלך זה גרם להיוון של ההכנסות העתידיות להווה בנכסים בעלי סיכון גבוה ולעיוות תפיסות הסיכון. הסיכונים לא פחתו ושומרי הסף הם אלה שמעודדים דה פאקטו את הביקוש לנכסים שמוגדרים על ידם טכנית כלא מסוכנים – זהו עיוות מסוכן שמתרחק מהאמת הכלכלית".