"שוק האג"ח המקומי חייב לגדול"

בכנס החצי שנתי של איגוד הכלכלנים, הציג יוסי ביינארט, מנכ"ל הבורסה לניירות ערך, תמונת מצב של שוק האג"ח בתל-אביב והצביע על הבעיות שמעכבות את צמיחתו בשנים האחרונות

בת חן בן עמי סונין

4444

יוסי ביינארט/ צילום: אלה פאוסט

יוסי ביינארט, מנכ"ל הבורסה לניירות ערך, הציג בכנס איגוד הכלכלנים סקירה של פעילות שוק האג"ח. בפתח דבריו אמר ביינארט כי למרות ששוק האג"ח בישראל מאוד יציב, לאמיתו של דבר זהו שוק בעייתי השונה משווקים אחרים בעולם.


רוב האג"ח הוא מיחזור

"שוק האג"ח הפועל בבורסה בתל-אביב מרשים אורחים מחו"ל, אך נאלץ להתמודד עם סטטיסטיקות ייחודיות לישראל לפיהן יש סיכוי טוב יותר שמשקי בית, המנהלים תיק השקעות קטנטן של 4-3 עסקאות בשנה, יקנו אג"ח חברות ולא מניות וזה לא מסתדר בראייה עולמית", אמר ביינהרט. הוא הוסיף כי "הדבר הבולט ביותר שקרה בשוק זה הוא שכמות האיגוח שמתבצעת בבורסה כאג"ח סחיר היא קבועה מאז 2007 ועומדת על 19%.

"זאת ועוד, רוב האג"ח הסחיר בבורסה בתל אביב הוא ממוחזר. השוק לא גדל ועומד על 80 מיליארד שקל, כאשר אנחנו לא מצליחים לעשות דברים חדשים בתחום. אמנם המיחזור יפה ויש קצת אג"ח מחו"ל – בעיקר נדל"ן בזכות המרווח שהם מקבלים פה, אך בזאת מסתכם הכל".


שינוי דרמטי בתמהיל

לדברי ביינארט, בשבע השנים האחרונות שוק האג"ח עבר רפורמות רבות אך הן לא שינו את המצב. "היתה ירידה דרמטית באשראי הבנקאי, אבל השינויים המבניים פחות השפיעו על האיגוח ותיקון 17 לחוק החברות העלה את העלות בין 0.5%-1%. אנחנו רוצים לגדול וזה קשה".

בהמשך דבריו הוא הצביע על תהליכים שעבר השוק בשנים האחרונות: "יש שינוי דרמטי בתמהיל – הבנקים מלווים פחות לעסקים גדולים בגלל דרישות הלימות ההון של באזל 3. ה- Default מכוון לעסקים קטנים ואשראי פרטי נמוך יותר מאשר בעסקים גדולים וזה כדאי יותר, אבל אין מספיק איגוח מהצד השני – כלומר הקצאת האשראי הקיימת לא מספקת, אבל זה לא מביא להגדלת האיגוח. בנוסף, יש גידול אדיר באשראי לעסקים גדולים באמצעות הלוואות פרטיות של מוסדיים. אז למה השוק הולך למקומות לא סחירים כדי לקחת כסף, הרי כסף סחיר טוב יותר. התשובה היא שיש עלייה דרמטית בהלוואות של גופים פרטיים גם בגלל ועדת גולדשמיט וגם בגלל הרפורמות בפנסיות